Committees

Committees of Science Faculty Council
 UndergraduateGraduateLibrary
DOS

Suzanne Dufour

Shannon Sullivan (Senior Academic Advisor)

Jacqueline Blundell Jacqueline Blundell
Biochemistry Janet Brunton Rob Bertolo Valerie Booth
Biology Yolanda Wiersma Ted Miller Kathryn Hargan
Chemistry Michael Katz Christina Bottaro Graham Bodwell
Comp Sci Mark Hatcher  Oscar Maruvia-Pastor  Todd Wareham 
Earth Science  Penny Morrill  Alison Leitch  Joe Hodych 
Math & Stats  Graham Cox  Asokan Variyah  Yorck Sommerhauser 
Ocean Sciences  Annie Mercier  Ian Fleming Pat Gagnon 
Physics & Physical Oceanography James Munroe Entcho Demirov Mykhalo Evstigneev
Psychology  Carolyn Walsh  Darcy Hallett  Sue Walling 
ASM CE Theresa Mackenzie Rebecca Newhook  
Aquaculture   Cyr Couturier  
Cognitive & Behavioural Psychology   Eric Vander Wal  
Environmental Science   Evan Edinger  
Scientific Computing   Ron Haynes  
Theoretical Physics   Ivan Booth  
Economics      
Geograpghy      
Library      
GSU      
MUNSU      
Faculty of Science Awards Committee
Craig Purchase (chair), Annie Mercier, Ivan Booth, Alison Malcolm
Representatives to Other Councils
Faculty of Business Oscar Meruvia-Pastor
Faculty of Education Carolyn Walsh
Faculty of Engineering Penny Morrill
Faculty of Humanities & Social Sciences David Wilson 
Faculty of Medicine Valerie Booth
Libraries Mykhalo Evstigneev 
Marine Institute Uta Passow
Office of the Registrar Tracey Edmunds
School of Graduate Studies Christina Bottaro, Askokan Variyath, Andrew Lang
School of Music Yildiz Yilmaz
School of Nursing Scott Harding
STUDENT UNIONS REPRESENTATIVES TO FACULTY COUNCIL
GSU  
MUNSU  
Faculty Council Staff and Student Representatives
DepartmentStaffUndergradGraduate
Biochemistry Donna Hunt Nathan Pitts Modeline Longjohn
Biology   Ghazia Azam  Gustavo Diaz Cruz 
Chemistry David Stirling Jenna Lee Ralph Wynnry Kinden
Computer Science Cathy Hyde Kanika Mathur Ali Alfosool
Earth Sciences Amanda Langille Breanna Tilley  
Math & Stats Tara Stuckless Aiyan Warsi  
Physics & Physical Oceanography Edward Hayden Cassandra Clowe-Coish Marilena Geng
Psychology   Kyle Anderson Julie Dwyer 
Ocean Sciences Danielle Nichols Sydney Sullivan Eric Ignatz
Sustainable Aquaculture     Emile VadBoncoeur
Cognitive & Behavioural Psychology     Jessika Lamarre 
Environmental Science     Timilehin Oguntuyaki 
Scientific Computing     Jagdeep Singh 
Theoretical Physics     Turkuler Durgut